Жовчекам’яна хвороба — це захворювання гепатобіліарної системи обмінного характеру, що проявляється утворенням конкрементів у жовчевому міхурі (холецистолітіаз), у загальній жовчевій протоці (холедохолітіаз) і рідше — в печінкових жовчевих протоках (внутрішньопечінковий холелітіаз).
У 2016 році Всесвітнє товариство екстреної хірургії (WSES) опублікувало перше видання своїх керівних принципів для Гострого калькульозного холециститу (ГКХ), де було представлено різні діагностичні та терапевтичні алгоритми порівняно з Токійськими рекомендаціями (TG), відомими на той час як Tokyo Guidelines 2013.

Клінічні симптоми: гострий калькульозний холецистит супроводжується нудотою; блюванням з домішками жовчі; інтенсивним болем у правій підреберній ділянці. При цьому часто спостерігається підвищення температури тіла. При холедохолітіазі до больових та диспептичних симптомів приєднується пожовтіння шкіри, очних склер та видимих слизових оболонок. Також характерним є те, що кал стає безбарвним (через відсутність у ньому жовчних пігментів); сеча набуває темного кольору. Крім клінічних ознак WSES рекомендує опиратися на:

лабораторні дані (підвищений рівень білірубіну, та певних його фракцій , що є диф.діагностичним критерієм різних видів жовтяниці), С-реактивного білка, лейкоцитів);

фізикального обстеження (позитивний симптом Мерфі (коефіцієнт вірогідності 95%);

візуалізаційні методи дослідження: WSES рекомендують використовувати –

УЗД черевної порожнини, як початкову методику візуалізації з огляду на її економічну ефективність, широку доступність, знижену інвазивність та хорошу точність при ЖКХ;

Сцинтиграфію жовчного міхура (HIDA)- має найвищу чутливість та специфічність для діагностики ГКХ порівняно з іншими методами візуалізації (у клінічній практиці використання сканування HIDA обмежене через необхідні ресурси та час) та комп’ютерну томографію.

Холецистектомія (перевага надається лапароскопічній), показана у кожному випадку гострого калькульозного холециститу та має бути проведена протягом 72 год від часу поступлення у лікарню, навіть у пацієнтів хворих на серцеві захворювання, ниркові захворювання та цироз печінки; включно з пацієнтами, що мають високий ризик операції: літні люди, вагітні жінки.
WSES рекомендує перехід з лапароскопічної на відкриту холецистектомію у разі сильного місцевого запалення, спайок, кровотеч або підозри на пошкодження жовчевої протоки.